Μαθαίνουν αντιπάλους για την Elite Round, την Πέμπτη, Εθνική Νέων και Παίδων

Μαθαίνουν αντιπάλους για την Elite Round, την Πέμπτη, Εθνική Νέων και Παίδων

Την Πέμπτη (6/12) το πρωί στη Νιόν της Ελβετίας θα διεξαχθεί η κλήρωση της Elite Round με την Εθνική Νέων και την Εθνική Παίδων να μαθαίνουν τους αντιπάλους τους.

Η Εθνική Νέων και η Εθνική Παίδων έχουν ολοκληρώσει με επιτυχία την παρουσία τους στην προκριματική φάση και την Πέμπτη στη Νιόν της Ελβετίας θα διεξαχθεί η κλήρωση όπου θα μάθουν τους αντιπάλους τους για την Elite Round.

Και οι δυο ομάδες, με διαφορετικές πιθανότητες οι κάθε μία, θα διεκδικήσουν την παρουσία τους στα τελικά των δυο διοργανώσεων. Ας δούμε τι ισχύει σε κάθε περίπτωση.

ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΚΡΟΥΠ ΔΥΝΑΜΙΚΟΤΗΤΑΣ Η ΕΘΝΙΚΗ ΝΕΩΝ

Η Εθνική Νέων μετά την εντυπωσιακή της παρουσία στα προκριματικά και την πρώτη θέση στον όμιλο της με τρεις νίκες σε τρία παιχνίδια μπόρεσε και κέρδισε μια θέση στο πρώτο γκρουπ δυναμικότητας των τεσσάρων ομίλων. Έτσι στην κλήρωση της Πέμπτης θεωρείται θα βρει πιο βατούς αντιπάλους στο διάβα της ώστε να διεκδικήσει την πρόκριση στα τελικά που θα διεξαχθούν στην Αρμενία από τις 14 έως τις 27 Ιουλίου.

Τα γκρουπ έχουν ως εξής:

Α’ γκρουπ: Πορτογαλία, Γερμανία, Ελλάδα, Ισπανία, Ιταλία, Έιρε, Γαλλία

Β’ γκρουπ: Σκωτία, Σερβία, Ισραήλ, Ρωσία, Τσεχία, Ουγγαρία, Ολλανδία

Γ’ γκρουπ: Αγγλία, Ουκρανία, Τουρκία, Ουαλία, Ελβετία, Αζερμπαϊτζάν, Νορβηγία

Δ’ γκρουπ: Βέλγιο, Κροατία, Ρουμανία, Σλοβενία, Δανία, Πολωνία, Κύπρος

*Καμία ομάδα δεν μπορεί να βρεθεί αντίπαλη με ομάδα που ήταν και στην προκριματική φάση ενώ Ρωσία και Ουκρανία δεν μπορούν να κληρωθούν μεταξύ τους.

*Κάθε γκρουπ πρέπει να έχει ολοκληρωθεί μέχρι τις 19 Μαΐου.

*Οι επτά πρώτοι θα προκριθούν στα τελικά και μαζί με τη διοργανώτρια Αρμενία θα πλαισιώσουν τις οκτώ ομάδες της τελικής φάσης που θα διεξαχθεί από τις 14 έως τις 27 Ιουλίου.

ΣΤΟ ΤΕΤΑΡΤΟ ΓΚΡΟΥΠ Η ΕΘΝΙΚΗ ΠΑΙΔΩΝ

Λίγη ώρα αργότερα θα διεξαχθεί η κλήρωση για το αντίστοιχο κλιμάκιο της Εθνικής Παίδων, επίσης στη Νιόν της Ελβετίας με την Εθνική Παίδων να βρίσκεται στο τέταρτο γκρουπ δυναμικότητας και φυσικά θα βρει στο διάβα της δυσκολότερους αντιπάλους. Το θετικό είναι πως την πρόκριση στα τελικά δεν παίρνει μόνο ο πρώτος αλλά και οι επτά καλύτεροι δεύτεροι.

Τα γκρουπ έχουν ως εξής:

Α’ γκρουπ: Αγγλία, Γερμανία, Ολλανδία, Πορτογαλία, Ιταλία, Σλοβακία, Ισπανία, Βέλγιο

Β’ γκρουπ: Τσεχία, Γαλλία, Δανία, Ουκρανία, Αυστρία, Ουγγαρία, Σλοβενία, Ρωσία

Γ’ γκρουπ: Ισραήλ, Σουηδία, Νορβηγία, Πολωνία, Κροατία, Κόσοβο, Ισλανδία, Ρουμανία

Δ’ γκρουπ: Σκωτία, Βοσνία, Βόρεια Ιρλανδία, Τουρκία, Ελβετία, Σερβία, Λευκορωσία, Ελλάδα

*Το Κόσοβο που μετέχει για πρώτη φορά στην Elite Round δεν μπορεί να κληρωθεί με αντίπαλο την Σερβία ή τη Βοσνία.

**Όλα τα γκρουπ της Elite Round πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί μέχρι τις 31 Μαρτίου.

***Οι οκτώ πρώτοι και οι επτά καλύτεροι δεύτεροι θα πάρουν την πρόκριση για τα τελικά που θα διεξαχθούν στην Ιρλανδία από τις 3 έως τις 19 Μαΐου.

πηγή: sport24.gr

Δείτε και αυτό

Δείτε Επίσης