Τρομερή ανατροπή των Μπακς με σπουδαίο Γιάννη Αντετοκούνμπο!

Τρομερά πράγματα έγιναν στο Μιλγουόκι, με τους Μπακς να επιστρέφουν από το -22 και να κερδίζουν τελικά με 123-104 τους Μπουλς. Νέο double-double για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Οι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο έμοιαζαν με ομάδα της… G-League στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με τους Μπουλς, φτάνοντας κάποια στιγμή να βρεθούν πίσω στο σκορ ακόμα και με 22 πόντους διαφορά. Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο θύμισαν ξανά την ομάδα που πατάει γερά στην 2η θέση της Ανατολής και όντες καταιγιστικοί έφτασαν στη νίκη με 123-104! Το δε επιμέρους σκορ του δευτέρου ημιχρόνου ήταν 78-41 υπέρ τους!

Με αυτή τη νίκη το Μιλγουόκι βελτίωσε το ρεκόρ του στο 11-4 και πλέον απέχει μόλις ένα παιχνίδι από την κορυφή της Ανατολής, όπου εξακολουθεί να βρίσκεται το Τορόντο με ρεκόρ 12-4.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο βρισκόταν, ως συνήθως, στη μέση μίας ακόμα τρομερής εμφάνισης των Μπακς, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 23 πόντους με 6/11 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/9 βολές, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Πρώτος σκόρερ των Μπακς ήταν ο Έρικ Μπέντσο με 25 πόντους με 10/13 σουτ και 6 ασίστ (αλλά και τρομερή άμυνα στον Ζακ ΛαΒίν), με τον Κρις Μίντλετον να προσθέτει 23 πόντους, 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Για τους Μπουλς, ο Τζαμπάρι Πάρκερ είχε 21 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Τζάστιν Χόλοντεϊ 20 πόντους, ενώ ο ΛαΒίν έμεινε στους 15 πόντους με 6/20 σουτ.

ΤΡΟΜΕΡΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΟΙ ΜΠΟΥΛΣ, ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΟΙ ΜΠΑΚΣ

Οι Μπουλς αιφνιδίασαν τους Μπακς στο ξεκίνημα του αγώνα και βάζοντας… τα πάντα ξέφυγαν με 35-19 στην πρώτη περίοδο, την οποία έκλεισαν προηγούμενοι με 40-27. Στην δεύτερη περίοδο μάλιστα ήταν ακόμα καλύτεροι, εκτοξεύοντας την διαφορά στους 22 πόντους (63-41), ελέγχοντας απόλυτα το παιχνίδι, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 63-45.

Στην τρίτη περίοδο οι Μπακς δεν θα απαντούσαν απλώς. Θα διέλυαν τους Μπουλς. Βγάζοντας ενέργεια σε άμυνα και επίθεση, το Μιλγουόκι βίωσε το καλύτερο δωδεκάλεπτο της σεζόν, καταφέρνοντας χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 46-17 (!) να υπερκαλύψει το -18 του πρώτου ημιχρόνου και να πάει στην τέταρτη περίοδο προηγούμενο με 91-80!

Ήταν σαφές πλέον ότι αυτό το παιχνίδι δεν γινόταν να χαθεί για τους Μπακς, οι οποίοι στην τέταρτη περίοδο συνέχισαν να διευρύνουν την διαφορά και να φτάνουν κάποια στιγμή να προηγούνται ακόμα και με 21 πόντους διαφορά, πανηγυρίζοντας στο τέλος μία ψυχωμένη νίκη.